еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата ги прогласи 14 и 15. февруари за денови на жалост

Владата на вонредна седница донесе одлука 14 и 15. февруари да бидат денови на жалост поради тешката сообраќајна несреќа која се случи на патниот правец Скопје – Тетово.

Премиерот Зоран Заев по завршување на седницата соопшти дека бројката на загинати се искачи на 14, а шестмина се борат за живот.

„Тешка ноќ, полна со неизмерна болка и тага. Немам зборови кои можат да бидат доволна утеха за семејствата на нашите сограѓани кои вечерва трагично ги загубија животите во тешката сообраќајна несреќа“, изјави Заев.

Тој најави дека денеска ќе ги посети повредените во болниците, а во наредните денови ќе се донесат и одлуки за поддршка на семејствата на починатите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поради националната трагедија, Неготино и Демир Капија ги откажуваат сите настани за „Св.Трифун“

(Фото) Листа на имиња на повредените во трагичната несреќа, скопјани се нудат за помош на нивните роднини

Помеѓу загинатите и син на пратеник на СДСМ од Гостивар

Детали од Обвинителство за тешката автобуска несреќа на патот Скопје-Тетово

Шоферот е во стабилна состојба, најголем дел од загинатите се од Гостивар

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ДУИ: Граѓаните не дозволија кризни и злонамерени сценарија за државата и за Албанците

Редакција

Зошто под квалификативот „еден суетен новинар” се препознал Героски тоа треба него да го прашате, вели Заев

Редакција

Сведочење на обвинет за „27 април“: Со ПП апарат прскав по пратеникот Коцев, зошто рече дека сум хулиган

Редакција