еМагазин
Image default
Македонија

Владата го именуваше Илбер Села за директор на Агенцијата за спроведување на Законот за употреба на јазиците

Владата на денешната седница го именуваше Илбер Села за директор на Агенцијата за спроведување на Законот за употреба на јазиците.

„Именувањето е извршено во согласност со законските прописи, а конкурсот за избор за директор на Агенцијата е отпочнат и завршен пред распишување на претседателските избори“, велат од Владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Главоболки за Владата и Уставниот суд: Поднесени осум иницијативи за оценување на уставноста на Законот за употреба на јазиците

Хаос во МАНУ: Ќулавкова го критикуваше законот за употреба на јазиците, Беџети одговори на албански јазик

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ВМРО-ДПМНЕ: Бараме правда, а не амнестија за 27.април

Редакција

Мицкоски очекува да има цензус на гласањето на 5. мај

Редакција

Управата за финансиска полиција со демант до Азманов: Не сме доставувале документи до медиуми

Редакција