еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата го менува законот за данок на добивка

Министерство за финансии подготвува предлог на закон за изменување и дополнување на законот за данокот на добивка поради потребата од појаснување и допрецизирање на одредбите од постоечкиот закон.

„Целта на предлог законот е појаснување и допрецизирање на одредбите од законот кои се однесуваат на трансферните цени, непризнатите расходи и други, во насока на поедноставување на нивната практична имплементација“, се вели во образложението.

Законот треба да биде подготвен до 17.12. 2018 година.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Со 101 глас Собранието ја избра преодната Влада

Редакција

Живко Мукаетов купи 388 акции од „Алкалоид“

Никола Осило

УЈП распродава запленети автомобили и камиони за да наплати данок

Никола Осило