еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата го менува законот за данок на додадена вредност

Министерството за финансии подготвува предлог на Закон за изменување и дополнување на Законот за данокот на додадена вредност поради потребата од прецизирање и појаснување на одредени одредби.

Исто така, се врши и усогласување на одредбите со царинските прописи и со Виенската конвенција за дипломатски односи.

„Целта на предлогот е да се допрецизира и дополни даночното ослободување во делот на образованието и да се надополни и со научната дејност. Дополнително, се намалува рокот во кој е задолжително даночните обврзници да останат регистрирани за цели на ДДВ, од пет години, на две години.

Исто така, се врши усогласување со царинските прописи во делот на утврдувањето на даночната основа при увоз на добра, како и усогласување на враќањето на ДДВ согласно Виенската конвенција за дипломатски односи“, се вели во образложението.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Обвинителството ги бара таксистот и дилерот од случајот во кој е вмешан пратеникот Павле Богоевски

Никола Осило

(ВИДЕО) И грчките ученици ќе се „борат“ против Договорот од Преспа

Редакција

Екс-директорот на Централен, Поповски и давал плата на вработена, а таа работела во партија

Редакција