еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата го менува законот за данок на додадена вредност

Министерството за финансии подготвува предлог на Закон за изменување и дополнување на Законот за данокот на додадена вредност поради потребата од прецизирање и појаснување на одредени одредби.

Исто така, се врши и усогласување на одредбите со царинските прописи и со Виенската конвенција за дипломатски односи.

„Целта на предлогот е да се допрецизира и дополни даночното ослободување во делот на образованието и да се надополни и со научната дејност. Дополнително, се намалува рокот во кој е задолжително даночните обврзници да останат регистрирани за цели на ДДВ, од пет години, на две години.

Исто така, се врши усогласување со царинските прописи во делот на утврдувањето на даночната основа при увоз на добра, како и усогласување на враќањето на ДДВ согласно Виенската конвенција за дипломатски односи“, се вели во образложението.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Изборниот законик прв чекор, втор чекор промена на цензусот за успешност на референдумот?

Никола Осило

Кој е Есад Рахиќ, новиот в.д. директор на затворот „Скопје“ во Шутка

Редакција

Изгоре регионалната телевизија „ВИС“ во Струмица, тројца пожарникари повредени

Редакција