еМагазин
Image default
Македонија

Владата го осуди говорот на лидерот на ИВЗ, за кој македонскиот народ е див и нема идентитет

Апсолутно Владата го осудува секој говор на омраза во Република Северна Македонија без разлика дали е искажан на социјални медиуми, на трибини, на конгреси, на прес-конференции, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

-Секогаш сме го осудувале говорот на омраза и во овој случај го осудуваме, потенцираше Бошњаковски, на новинарско прашање за говорот на омраза од поглаварот на Исламската верска заедница на Македонија, реис Сулејман Реџепи упатен на церемонија на поставување камен темелник на џамија за што тој на својот фејсбук профил објави видео.

МИА/Фото: Фејсбук/Реџепи

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За лидерот на ИВЗ, македонскиот народ е див и нема идентитет, институциите молчат за говорот на омраза

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Рускоска: Кога ќе имаме цврсти докази за организаторите на настаните од 27 април, тогаш и тие ќе бидат обвинети

Редакција

Има ли несогласувања помеѓу СДСМ и ДУИ: Законот за СЈО никако да стигне на седница на Влада

Редакција

Фијат Цановски ќе бара отштета од 40 милиони евра за уривањето на „Космос“

Никола Осило