еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата „крчка“ нов закон: УБК се реформира, ќе се основа Агенција за внатрешно разузнавање

Министерството за внатрешни работи подготвува предлог на Закон за Агенција за внатрешно разузнавање, како дел од сетот законски прописи чие донесување е предвидено за реформа на безбедносно-разузнавачкиот систем во Република Македонија.

„Со усвојување на предложениот закон ќе се овозможи реформирање на Управата за безбедност и контраразузнавање односно основање на Агенција за внатрешно разузнавање, со цел воспоставување на моделот на реформа на безбедносно-разузнавачкиот систем во Република Македонија“, се вели во обраложението.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Дарко Поп Ацев за неговиот брат шампионот Евгениј: Успех недоволен за да има барем некаква помош од државата

Редакција

„Ги отстранија сонцата од шахтите и одма се промени времето“: Твитер за таблите на спомениците на Александар Велики, Олимпија, Филип Втори…

Редакција

(Фото) Васил Зафирчев сподели застрашувачки фотографии од пожарот: Ова не е Сибир, ниту Амазон, туку Велес

Редакција