еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата „крчка“ законски измени за покачување на платите во јавниот сектор

Министерство за труд и социјална политика подготвува предлог на закон за дополнување на законот за исплата на платите, а со цел да се овозможи поголема мотивираност на вработените во јавниот сектор, а согласно Програмата на Владата.

„Во рамките на планираните средства со Буџетот, се создадени услови за дополнување на Законот. Со дополнувањата на законот ќе се овозможи покачување на платите на вработените во јавниот сектор“, пишува во образложението на предлог-законот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Зошто Боки 13 и Зоки Кичеец добија нови 30 дена притвор за „Рекет“

Редакција

Стружанка на 53 години и прилепчанец на 80 години починаа од корона вирусот

Редакција

(ВИДЕО) По случајот во Битола: Се за игрите „Син кит“ и „Момо“ кои ги тераат децата да се самоповредуваат

Редакција