еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата на 138. место меѓу 1.011 државни должници: Неплатен долг од 18 милиони денари

Заклучно со септември, годинава дури 1.011 министерства, општини, јавни претпријатија, обвинителства, училишта и други субјекти кои работат под капата на државата или на локалната управа имале доспеани, а неплатени обврски во вкупен износ од 18 милијарди денари или околу 305 милиони евра, покажуваат најновите податоци на Министерството за финансии.

Меѓу должниците се јавува и Владата на Република Македонија која е на 138. место на листата и која има доспеани, а неплатени обврски во износ од 18,1 милиони денари.

Владата има и недоспеани обврски и тоа од 18.974.564 денари за тековната фискална година, и 28.012.550 за наредната година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МВР на 51. место меѓу 1.011 државни должници: Неплатен долг од 73 милиони денари

Детален преглед: Топ десет државни должници

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Како изгледаше Скопје пред земјотресот, а како изгледа денес?

Никола Осило

Има ли исклучувања: Кои се членовите на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција

Каков имот пријавил Едмонд Адеми, кој е во фокусот на јавноста за дивоградбите во Охрид

Редакција