еМагазин
Image default
Македонија

Васко Ковачевски нов директор на ЕСМ: Кои се новите функционери што ги именува односно ги препорача Владата?

Владата на денешната седница донесе одлуки и препораки до управни и надзорни одбори за избори на нови членови.

На Надзорниот одбор на АД Електрани на Северна Македонија му е препорачано Васко Ковачевски да биде избран за член на Управниот одбор, кој ја извршува функцијата генерален директор.

Владата на Надзорниот одбор на Акционерско друштво во државна сопственост за вршење на дејноста давање услуги во воздухопловната навигација (М – НАВ) АД Скопје, за член на Управниот одбор да го избере Александар Палчевски, на претставникот на акциите и на уделите во сопственост на Владата во АД „11 октомври – Еурокомпозит“, му препорача да го отповика Златко Граороски од должноста прв извршен член на Одборот на директори и генерален директор, и на тоа место да го именува Милан Тоцев.

За член на Инспекцискиот совет денеска е именуван Керамедин Селими, откако на денешната седница беше разрешен од оваа должност Горан Симоновски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Детална листа: Кои се функционерите кои ги зафати „метлата“ на премиерот Зоран Заев?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Пребројани 527.000 гласачки ливчиња: Пендаровски води пред Силјановска Давковка со разлика од 60.000 гласови

Никола Осило

Бизнисменот Силјан Мицевски по вторпат на распит за „Рекет“, ќе бара парите да му бидат вратени

Редакција

Боки 13 од Русковска дознал дека истрагата за него е завршена и не дал исказ

Редакција