еМагазин
Image default
Македонија

Владата одобри првична финансиска помош од 97.560 евра за Албанија

Владата на својата денешна седница донесе одлука да се издвојат шест милиони денари (97.560 евра) како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија.

„Како дополнување на помошта за Албанија, кон оваа земја веќе се упатени и тимови за спасување составени од 30 стручни лица кои ќе учествуваат во акциите за спасување и прва помош за граѓаните во настраданите подрачја. Во оваа првична помош е вклучен и посебен тим со механизација која ќе се ангажира во координираните акции за спасување“, се вели во соопштението на Влада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како и Вие да помогнете: Црвениот крст со првична помош од 30.000 евра за жртвите од земјотресот во Албанија

Балканот се тресе: Силен земјотрес и во Босна, почувствуван и во Македонија

(ВИДЕО) Во земјотресите во Албанија загинаа најмалку 6 лица, тлото продолжува да се тресе

Димитров: Жалиме за настраданите во земјотресот во Албанија, подготвени сме да помогнеме

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Предметот ќе биде распределен на друг судија: Одложено судењето за „Тврдина 2“

Редакција

Милошоски: Најголемите ширачи на лажни вести дека Македонија добила датум за преговори со ЕУ се Заев, Димитров и Османи

Редакција

Судот го одби барањето за прекинување на „ТНТ“, поради нерешената состојба со Јанева

Редакција