еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата планира да прибере 94 милиони евра од глоби и такси во буџетот за 2020 година

Владата следната година предвидува во буџетот да се слеат околу 2,2 милијарди денари или околу 35,6 милиони евра од глоби, судски и административни такси. Тоа е зголемување од 192 милиони денари или за околу 3,1 милиони евра повеќе отколку годинава.

Во предлог-буџетот за 2020 година кај ставката неданочни приходи се предвидува да се слеат 3,6 милијарди денари или околу 59 милиони евра по основ на такси и надоместоци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од буџет „тежок“ 3,8 милијарди евра само 19 милиони евра за заштита на животната средина

Пензионерите „слаба точка“ на секоја владејачка гарнитура, посебно пред избори

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

МВР со детали: За што се товарат поранешните министри за земјоделство?

Никола Осило

(Видео) Ако имате сиптоми типични на коронавирусот, јавете се на матичниот доктор!

Редакција

Кандидатката на Сергеј Самсоненко и „Руле турс“ именувана за член на Надзорниот одбор на Стопанска банка Битола

Редакција