еМагазин
Image default
Бизнис

Владата со уредба ги запира манипулациите на големите трговци на јужно овошје

Владата на денешаната седница усвои одлука за дополнување на Одлуката за посебни услови за трговијата на одделни стоки.

„Со оваа Предлог-одлука на трговците на аргуми свежи или сушени и тоа: портокали, мандарини, клементини, грејпфрут и лимони, со тарифен број 0805, им се забранува да вршат трговија на мало на крајни потрошувачи во објектите кои се наменети за трговија на големо на овие стоки (магацини, складови за трговија на големо, на пазарите за трговија на стоки на големо, како и во други деловни простории кои ги исполнуваат условите пропишани со закон и друг пропис).

Одлуката се предлага на предлог на Државниот пазарен инспекторат, бидејќи инспекторите констатирале дека на терен трговците на големо вршат манипулација и прикажуваат промет остварен во најголем дел од трговија на мало, а не од трговија на големо иако истите не располагаат со продажни објекти наменети за трговија на мало“, соопшти Владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лимони има, а трговците на големо и мало да не манипулираат со цените

Срамота: Шеесетина трговци неосновано покачиле цени на производи

Корона вирусот засега на зелените пазари ги накачи цените на лимоните и кромидот

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Кој е Сашо Симјановски, кој по предлог на Владата влезе во Одборот на директори на Македонски Телеком

Редакција

Нови авионски линии од Анкара, Измир и Истанбул до Скопје и Охрид

Никола Осило

„Фершпед“ ќе исплати дивиденда во бруто износ од 550 денари по акција

Редакција