еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

Владата тврди дека годинава бројот на загадени денови е помал од претходните години

Направивме споредба на податоците од изминатите три години, 2016, 2017 и 2018 во периодите 1 јануари – 30 ноември и забележавме дека во 2018 година постои намалување на бројот на загадени денови во анализираниот период. Станува збор за број на денови со надмината дозволена загаденост од 50 микрограми, изјави денеска заменик-министерот за животна средина, Јани Макрадули.

„Постои сериозно намалување на бројот на загадени денови во Тетово, каде во 2016 година имало 273 загадени денови, во 2017 година – 115, додека во 2018 тој број паднал на 105.

Во Битола, минатата година имало 105 загадени денови споредбено со 65 денови годинава на првата мерна станица, или 99 загадени денови лани наспроти 70 годинава на локацијата на втората мерна станица.

Просекот од сите мерни станици на национално ниво покажува благ пад, од 99 загадени денови во 2016 и 2017 на 86 загадени денови во 2018 година, во периодот 1 јануари – 30 ноември.Од оваа анализа се разбира ги исклучивме мерните станици кои не се во функција, иако и таму има намалување до моментот кога работеа“, изјави Макрадули.

Просекот од највисоките ПМ 10 вредности од сите мерни станици паднал од 336 во 2017 година на 189 во 2018 година.

„Во Карпош, постои двојно намалување на ПМ 10 и тоа од 525 максимална вредност во 2017, сега во 2018 се измерени 245. Во Миладиновци (од 423 на 188), во Битола 2 (од 530 на 184), Куманово (од 450 на 205) и Центар (од 482 на 224). Споредбите ги правевме во идентични временски интервали и тоа (01 јануари – 30 ноември) во период од три години, 2016, 2017 и 2018“, додаде Макрадули.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Затворена е дивата депонија долж Кејот на Вардар, кај мостот „Газела“ во Карпош

Редакција

(Видео) Несовесни граѓани фрлаа отпад од мост директно во реката Вардар

Никола Осило

За да се намали загадувањето, МАНУ предлага да се забрани увозот на возила постари од осум години

Редакција