еМагазин
Image default
Македонија

Владиката Пимен сведочи за „27 април“

Со давање исказ на владиката Пимен Илиевски, предложен како сведок од обвинетиот Богдан Илиевски-Бетмен, во Кривичниот суд почна денешното рочиште за настаните од 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија.

На денешното рочиште треба да сведочат и Ивона Опетческа-Татарческа, Методија Илиевски и Томислав Јовановски, сите предложени од обвинетиот Илиевски.

Денеска требеше да сведочи и Сотир Костов, кој бил спречен заради болест, поради што бранителот на Илиевски, адвокатот Сашко Дуковски го повлече сведокот.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Груевски во стан на Кинези во Будимпешта се сретнал со функционер на унгарското МНР

Редакција

СЈО ќе поднесе жалба за пресудата за Латас и неговите браќа

Редакција

Заканувачот му се извини на Героски, го предупредил да не го нападнат вмровци

Редакција