еМагазин
Image default
Македонија

Владиниот портпарол на Унгарија му кажа на Хан да го прочита неговиот извештај за Македонија

Комесарот за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, кој на Твитер најави дека ќе побара објаснување од унгарската Влада за политичкиот азил на Никола Груевски.

На Твитер „доби“ одговор од портпаролот на Владата на Унгарија, Золтан Ковач, кој му напиша да почне да го чита неговиот извештај од март 2018 година за Македонија во којшто Хан навел „ризик од политичко влијание врз судството“ и извештајот за состојбите во македонските затвори од 2017 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем пораз или заговор: Владата, ЕУ и САД им должат одговори на граѓаните за азилот на Груевски

Земјите членки на ЕУ за сега без коментар: Хан ќе бара објаснувања од Орбан за азилот на Груевски

Унгарска Влада: Не го даваме Груевски

Европска комисија: Унгарија сѐ уште не потврдила дека одобрила азил за Груевски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

По референдумот: Русија внимателно ја следи состојбата во Македонија, очекува да се почитува законот

Редакција

(Видео) Вучиќ за случајот „Тенк“: Да не треба и Тадиќ да лежи робија зошто набавил ист „мерцедес“

Никола Осило

Обвинетиот пратеник Крсто Мукоски поднел барање за амнестија

Редакција