еМагазин
Image default
Македонија

Власта не ми помогна да избегам, вели Груевски

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, кој избега во Унгарија, каде доби политички азил во интервју за телевизијата Сител рече дека не добил помош од актуелната власт за да побегне.

На прашањето на новинарката на Сител, со иронична насмевка одговори „Не“, додавајќи:

„Власта да може нешто друго лошо да ми направи, би ми направила, а не да ми помогне“, рече Груевски.

Целтото интервју, прво по неговото бегство, на телевизија Сител ќе биде објавено во вестите во 19 часот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Еден ден ќе се вратам“, порача Груевски

Груевски во Будимпешта живеел кај пријатели

Груевски: Планирав да одам во затвор, но избегав бидејќи ми се спремаше ликвидација таму

“Оливер разочаран пошто Груевски ништо не открива„: Твитер за првото појавување на Груевски на телевизија

Груевски на телевизија објасни како избегал, ама не кажа како ја напуштил Македонија

Фото: Фејбук/Груевски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Јанакиески, Димовски и Јанкулоска на суд: Продолжува судењето за изборни нерегуларности, „Титаник“

Редакција

Законот за амнестија во Собранието: Ќе го смени ли Владата ставот за насилниците?

Никола Осило

Двотретинското мнозинство неизвесно: Почнува финалната фаза од уставните измени предвидени со Договорот од Преспа

Редакција