еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Пендаровски да не го потпишува Законот за ЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ попладнево од Собранието побара од претседателот на државата Стево Пендаровски да не го потпишува Законот за јавно обвинителство кој според нив е донесен нелегално.

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на прес-конференција рече дека она што се случило денеска на пленарната седница е погазување на демократијата и спротивно на одредбите на Деловникот за работа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бети Канческа не гласаше за Законот за јавно обвинителство

– Ова е авторитарно владеење на дело. Ова веќе не е демократија. Одлуката на Собранието е неделовничка и противзаконита. Ваков закон, кој не е донесен, не смее да биде потпишан од претседателот Пендаровски и го повикауваме да не дава легитимитет на вакво брутално кршење на зкаоните и процедурите, истакна Мицевски.

ВМРО-ДПМНЕ, како што рече Мицевски, ќе останат во Собранието и ќе присуствуваат само на седницата на која ќе се одлучува за распуштање на овој парламентарен состав.

– Очекуваме денес да има распуштање на Собранието. Ќе бидеме присутни во Собранието, а не во салата. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе влезе во салата кога ќе се гласа за распуштање на Собранието, рече Мицевски, додавајќи дека сето ова што го прави СДСМ е бегство од избори.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ: Процедурата при гласањето на Законот за ЈО беше кристално чиста

Во тензична атмосфера и со прегласување донесен Законот за јавно обвинителство

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Поради болест на на обвинетиот Мартин Протуѓер, судењето за „Титаник“ одложено за 24 септември

Редакција

Тежок тендер: „Македонски шуми“ купува камиони за 35,8 милиони денари

Никола Осило

Алкалоид со дополнително вложување во Словенија

Редакција