еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени избори во април или мај

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција информираше и дека неговата партија побарала предвремени парламентарни избори во април или мај следната година.

Од партијата на средбите на работните групи на власта и опозицијата, понудиле два датуми, или на почетокот на април, почитувајќи ги Велигденските празници, или до крајот на мај, имајќи го во предвид празникот Рамазан.

Пред неколку дена премиерот Зоран Заев и лидер на СДСМ, како датум за предвремени избори го понуди октомври следната година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Заев: Ако опозицијата сака избори може да се одржат во октомври 2020 година

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

На собраниската Комисијата помина и нацрт амандманот за Преамбулата и АСНОМ

Редакција

Судење за “Рекет“: Од домот на Јанева одземена и кожна ташна „Луј Витон”

Редакција

Земја во изумирање: Македонија со пониска стапка на фертилитет од скандинавските земји

Никола Осило