еМагазин
Image default
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе предлог за распуштање на Собранието на 12 февруари ако тоа не го направи власта

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе предлог за распуштање на Собранието на 12 февруари, како што е најавено, доколку тоа не го направи владејачкото мнозинство, соопшти денеска на прес-конференција лидерот на партијата Христијан Мицкоски.

-Ние ќе поднесеме предлог доколку видиме дека владејачктото мнозинство не поднесува. ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и тогаш ќе знае македонската јавност дали, како, кој бега од избори и зошто бега од тие избори, изјави Мицкоски.

Според него, Зоран Заев се обидува по секоја цена да ги одложи изборите.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Законот за јавно обвинителство стана услов за распуштање на Парламентот

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Укинат куќниот притвор на Јанакиески за “Титаник“

Редакција

Ирена Ристиќ ќе ги „гони“ полицајците кои ја приведоа

Редакција

„Беше најмоќен човек во Македонија, а сега му се заканува затвор“: Веста за притворањето на Мијалков одекна во регионалните медиуми

Редакција