еМагазин
Image default
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува со свој кандидат во трката за градоначалник на Дебар

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува со свој кандидат за градоначалник на Дебар на предвремените избори во оваа општина, што ќе се одржат на 21. април заедно со претседателските.

Ова за МИА го изјави Афет Авмедоски, претседател на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за Дебар.

-Нема да имаме наш кандидат во трката за градоначалник на Дебар. Засега немаме став дали ќе поддржиме некој од кандидатите, рече Авмедоски.

Претседателот на дебарската организација на СДСМ, Азем Фејзоски, ни изјави дека немаат конечен став за тоа дали ќе имаат свој кандидат за градоначалник и оти сè ќе се знае до вечерва на полноќ.

До сега официјални се кандидатурите на д-р Хекуран Дука од ДУИ, кој е актуелен вршител на должноста градоначалник, и на д-р Арбен Аголи од Алијансата за Албанците, кому поддршка му даде и Движењето „Беса“.

Избори за градоначалник во Дебар се организираат поради смртта на претходниот, Ружди Љата, кој по кусо и тешко боледување почина на крајот на ноември минатата годна.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кој е докторот Хекуран Дука, кандидатот на ДУИ за градоначалник на Дебар

Докторот Арбен Аголи, кандидат на Алијансата за Албанците за градоначалник на Дебар

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ганка Цветанова ја повика Канческа Милевска јавно да се изнесе дали ќе гласа за уставните измени

Редакција

Фатиме Фетаи стои зад тоа што го кажала, вели дека за заканите има уште еден сведок

Редакција

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Договорот беше добар, Заев немаше да го стави на референдум со двосмислени прашања

Редакција