еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривични пријави против Џафери, Ибраими и Костовски за Законот за јазици

Законот за двојазичност е штетен и ќе предизвика далекусежни последици по Република Македонија. Дополнителен проблем е што законот е донесен на начинот на кој што се донесува е насилнички и недемократски. Доколку ваквото самоволие на власта реализирано преку поединци остане неказнето, огромен е ризикот преседанот во иднина да се претвори во правило.

Затоа ВМРО-ДПМНЕ денеска поднесува кривични пријави против лицата Талат Џафери, Неџбели Ибраими и Мартин Костовски, поради основано сомнение дека извршиле кривични дела „Злоупотреба на службената должност и овластување“ по член 353, „Злосторничко здружување“ по чл.394 и „Саботажа“ по чл.315 од КЗ, информираше Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

“Џафери, Ибраими и Костовски, свесно и со целосна умисла извршиле низа кривични дела при што ја злоупотребиле службената положба и овластување и го загрозиле уставниот поредок и безбедноста на државата. Истите на нечесен и подмолен начин, спротивно на уставот и законите овозможиле објавување на законот за двојазичност без потпис од Претседателот на Републиката, со што се воведува неуставна двојазичност.

Власта, иако свесна дека врши противправно дејствие и дека законот за двојазичност е неуставен, факт кој беше нотиран и од Претседателот на  државата, но и од страна на многубројни еминентни правници одлучи да продолжи насилнички и незаконски.

Законот за двојазичност во Службен весник е пратен само со потпис на Талат Џафери, што е правен преседан и целосно безаконие, бидејќи Уставот стриктно пропишува дека указ за прогласување на закон не може да биде спроведен без потпис на претседателот на Република Македонија.

Џафери не можел и не смеел да го испрати законот за објавување, а Ибраими, во својство на техничка служба немал никакво овластување да потпише. Костовски е одговорен, бидејќи не смеел да објави указ за прогласување на закон без потпис на Претседателот.

Џафери, Ибраими и Костовски извршиле свесно загрозување на уставниот поредок, бидејќи јасно е пропишана процедурата за прогласување на законот. Пријавените, свесно спротивно на Уставот на Република Македонија, со прогласувањето и стапувањето на силата на Законот за употреба на јазиците, воведуваат двојазничност на цела територија на Република Македонија, со што го рушат Уставниот поредок на државата.

Го повикуваме Јавното обвинителство да се ослободи од политичките притисоци и веднаш да постапи по оваа кривична пријави за да се елиминираат штетите по државата нанесени од страна токму на Џафери, Ибраими и Костовски.

Во моментов во процес на подготовка е и поднесокот до Уставен суд кој во понеделник ќе биде процесуиран, а со кој ќе побараме испитување на уставноста на законот за двојазичност, но истовремено бараме и изрекување на времена мерка за стопирање на имплементацијата на законот.

Незаконието мора да запре. Кршењето на уставот не смее да стане пракса која ќе ја премолчуваме. Одговорност мора да има затоа што оваа власт не заслужува да ја води државата. СДСМ мора да си замине и затоа се потребни  итни и неодложни предвремени парламентарни избори“, рече Јанушев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кекеновски поднесе инцијатива за Законот за јазиците пред Уставен, смета дека е донесен без потребниот број на гласови

Глоба до 5.000 евра за институциите кои ќе „подзаборават“ на законот за употреба на јазиците

Детален преглед: Какви промени носи имплементацијата на законот за употреба на јазиците?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заев почна да го користи името Република Северна Македонија

Редакција

Денот кога вест стана дека вицепремиерот Хазби Лика почнал да доаѓа на работа

Никола Осило

Сите детали: Обвинителството бара притвор за девојката вмешана во убиството на Пинета Секондо

Никола Осило