еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО ДПМНЕ размислува да ја продава или изнајмува „Белата палата“: Колкава е нејзината вредност

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за МКД.мк, вели дека во партијата за да ги намалат трошоците размислуваат и проценуваат дали да го продадат делот во зградата позната во јавноста како „Белата палата“, каде е седиштето на партијата, или истиот да го изнајмат.

Според проценките на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) направена за случајот „Талир“, вредноста на седиштето на ВМРО ДПМНЕ во палатата „“Христо Татарчев“ е проценето на 6,9 милиони евра.

Палатата ја изгради фирмата „Бетон“ Скопје, а според договорот, дел и припадна на партијата по принципот „клуч на рака“, а другиот дел треба да биде хотел.

Според СЈО, ВМРО ДПМНЕ го вложила само земјиштето вредно околу милион и 250.000 евра, (проценка на СЈО), а добила седиште вредно 6,9 милиони евра и плус околу 2 милиони евра во пари, зашто просторот од палатата што го добила партијата бил за 634 квадрати помал од договорениот, па партнерите се пребиле со пари.

За вложени милион и 250.000 евра ВМРО-ДПМНЕ добиле пари и недвижен имот во вредност од речиси 9 милиони евра, а разликата од 7,8 милиони евра, СЈО ја смета како незаконска донација на фирмата кон партијата.

Друго прашање е колку вреди луксузното опремување на внатрешноста на седиштето, за кое јавноста дозна многу подоцна, откако зградата стана функционална.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Станува ли ВМРО-ДПМНЕ маргинална партија или ќе дочекаме коалиција со „избрканите“?

Мицкоски: На продажба „Белата палата“ на ВМРО-ДПМНЕ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Маригона Марку назначена за вршител на должноста македонски амбасадор во Вашингтон

Редакција

Заев за „Јуроњуз“ на грчки јазик: Неотпочнувањето преговори со ЕУ влијае на Договорот од Преспа

Редакција

Партнерството помеѓу СДСМ и ДУИ стабилно, а довербата помеѓу Заев и Ахмети голема, вели премиерот

Редакција