еМагазин
Image default
Свет

Во 70 земји е незаконски да се биде хомосексуалец, во седум се казнува со смрт

Драконскиот закон во Брунеј донесен пред два дена, каде хомосексуалноста ќе се казнува со смрт со каменување, предизвика бурни реакции во светската јавност, посебно меѓу поборниците за човекови права.

Но, тоа не е единствената земја каде луѓе се прогонувани само поради нивната сексуална оријентација, наведува Си-Ен-Ен.

Според минатомесечниот извештај на Меѓународното здружение на лезбејки, геј, бисексуални, транс и интерсексуални лица (ИЛГА), а кој се однесува на хомофобијата на државно ниво, шест држави членки на ОН имаат смртна казна за консензуален истополов секс, а Брунеј стана седмата.

Во извештајот се посочува дека смртна казна за таков сексуален чин е можна во уште пет земји-членки.

Консензуалните истополови односи се криминализирани во дури 70 држави, членки на ОН.

Во 26 од нив казната за хомосексуален секс варира од 10 години до доживотен затвор.

МИА/Фото: ISTOCK/SVETIKD

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Апокалиптични сцени од пожарот во Калифорнија: Досега загинаа 76 лица

Никола Осило

Лобисти на Саудиска Арабија закупиле 500 соби на три месеци во хотел на Трамп

Никола Осило

(Видео) Застрашувачки сцени од цунамито во Индонезија, досега 1.200 жртви

Никола Осило