еМагазин
Image default
Македонија

Во Апелација итен колегиум по најавите на Рускоска за финансиска истрага

Апелацискиот суд во Скопје денеска ќе одржи итен колегум по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите кои вчера донесоа одлука со која ја пуштија во куќен притвор поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, обвинета во случајот „Рекет“.

Информацијата ја потврдија судии од Апелација за дел од медиумите. Од Апелација најавуваат соопштение во текот на денот.

Апелацискиот суд вчера ја уважи жалбата на Јанева и и одреди мерка куќен притвор по што таа ја напушти „Шутка“ и замина во станот на нејзиниот син во близина на Клубот на пратеници. Оттаму ќе го чека првото судско рочиште закажано за 3 декември.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рускоска најави финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во домашен притвор

(ВИДЕО) Каде Катица Јанева ќе биде во домашен притвор

Заев за пуштањето на Јанева од затвор: Притворот не треба да биде казна

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Мицкоски во Будимпешта се сретна со Орбан

Редакција

ЕЛЕМ потврди дека кај нив е вработен синот на пратеничката на СДСМ, Мира Стојчевска

Редакција

Заев вели дека албанскиот јазик е втор официјален јазик, соопштението на Владата кое го негира тоа не го прочитал

Редакција