еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА

Во август најголем раст на трошоците на живот за зеленчук и туристички аранжмани

Трошоците на живот во август годинава во однос на претходниот месец бележат раст од 0,3 отсто, а во однос на август лани 0,8 отсто, објави денеска Државниот завод за статистика.

Според објавените податоци, цените на мало во однос на јули годинава немаат промена, а во однос на август лани се зголемени за 0,2 отсто.

Пораст на индексот на трошоците на животот во август годинава, во споредба со претходниот месец, има кај свежиот и разладениот зеленчук освен компирот и другите коренести плодови за 6,4 отсто, маслото и маснотиите за 1,6 отсто, другите преработки од месо за 0,9 отсто, свежото и разладеното овошје, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи за 0,7 отсто, месото за 0,6 отсто, рибата и морските плодови за 0,5 отсто, лебот и житата, сушеното, соленото и чаденото месо за 0,4 отсто, јогуртот за  0,3 отсто, млекото, останатите прехранбени производи за 0,2 отсто.

Во август 2019 година, пораст на индексите на трошоците на животот исто така е забележан и кај туристичките пакет аранжмани за 4,1 отсто, авионскиот превоз на патници за четири отсто, услугите за одржување на станот за 3,3 отсто, дисковите, касетите, дискетите, ЦД-ромовите, филмовите за 3,1 отсто, услугите за сместување за 2,8 отсто, парамедицинските услуги за 1,1 отсто, цврстите горива за домаќинствата за еден отсто, домашните миленици и сродни производи, услугите за лична хигиена за 0,9 отсто, стаклените садови, кујнскиот прибор и другата опрема за 0,7 отсто, средствата за чистење и одржување на станот за 0,6 отсто, мебелот и покуќнината за 0,5 отсто, течните горива за домаќинствата, другите лични предмети за 0,4 отсто, услугите за одржување и поправки на станот, теписите и другите покривки за под, големите електрични апарати за домаќинствата, градините, растенијата и цвеќињата за 0,3 отсто.

Намалување на индексите на трошоците на животот во август 2019 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај минералната вода, газираните пијалаци, соковите од овошје и зеленчук за  1,1 отсто, јаjцата за 0,4 отсто, сувото овошје и јаткастите производи, безалкохолните пијалаци за 0,3 отсто.

Намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај централното греење за 6,4 отсто, гасот за домаќинствата за 4,3 отсто, информатичката опрема за 2,7 отсто, обувките за 2,5 отсто, услугите за рекреација и спорт за два отсто, течните горива и мазива како дел од опремата за сопствени сообраќајни средства за 1,6 отсто, опремата за прием, снимање и репродукција на звук и слики за 1,1 отсто, телефон и телефакс-опремата за 0,9 отсто, канцеларискиот материјал и материјалите за цртање за 0,5 отсто, конфекцијата за 0,4 отсто, малите електрични апарати за домаќинствата, лековите, фотографската и кинематографската опрема и оптичките инструменти за 0,2 отсто.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

Редакција

(Фото) Што се очекува од повратот на ДДВ на граѓаните: Кој има, пак ќе има

Редакција

Субвенции за автомобили ќе нема

Редакција