еМагазин
Image default
Македонија

Во Берово измерени -5, во наредните денови постудено со снег на планините

Минус пет степени изутринава се измерени во Берово, минус два во Скопје и Битола, а минус еден во Тетово. Во другите населени места утринската температура е над нулата, а максимални осум степени се измерени во Дојран.

Утрово времето во Македонија е ведро, тивко и релативно студено. Во струмичката котлина има појава на магла но небото е видливо, а во битолската и скопската котлина има појава на слаба магла. Појава на магла има и во Берово.

Во текот на денот ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и претежно тивко. Во попладневните часови ќе почне да дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено долж Повардарието, каде наместа се очекува да достигнува брзина до околу 60 км/час.

Максималната температура ќе биде во интервал од 16 до 21 степен.

Во Скопје, претпладне магливо, попладне променливо облачно со сончеви периоди. Попладне ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне до 17 степени.

Во наредните денови под влијание на студена воздушна маса од север следува период на променливо облачно и постудено време со услови за локален дожд, а на повисоките места и на планините ќе има услови за локален снег.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во Ново Село победи кандидатот на СДСМ Никола Андонов со разлика од 19 гласа

Редакција

Новоизбраниот претседател на Советот на ЈО, Колевски: „Рекет“ фрла дамка врз целата јавнообвинителска функција

Редакција

Четири новозаболени со коронавирусот во Прилеп, вкупниот број е 89

Редакција