еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Во октомври температурите повисоки за 2,4 степени, 19 дена било над 20 степени

Деветнаесет дена во октомври биле со температура над 20 степени, а средномесечните просечни температури се повисоки за 2,4 степени во однос на просекот од 1981 до 2010 година. Месецот бил потопол и енормно сув.

Од УХМР наведуват дека средната месечна температура варирала од 10,8 Целзиусови степени во Маврово и Берово до 17,4 степени во Гевгелија. Највисоката максимална температура е измерена на 1 октомври во Гевгелија од 32,6 степени, средната максимална варирала од 18,8 степени во Маврово до 27 степени во Гевгелија.

Најниската минимална температура е измерена на 28 октомври во Берово минус 2,8 степени.

Средната минимална температура се движела од 3,2 степени во Берово до 10,7 степени во Гевгелија.

Во октомври месечната сума врнежи варирала од 3 милиметри во Скопје на Зајчев Рид до 28 милиметри во Гевгелија.

Максималната дневна сума врнежи од 15 милиметри била регистрирана во Гевгелија на 31 октомври.

Споредено со октомвриската просечна вредност, измерената месечна сума на врнежи била 50 милиметри или 82 отсто помала од просекот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Ресторанот Балкански од Неготино полни 30 години: Е вака се слави роденден

Редакција

“Не е дома Орце, кај баба му е„: Твитер „врие“ од шеги за снимката на која Боки 13 зема пари од Камчев

Редакција

Фабрика „Карпош“ го доби тендерот на Град Скопје за изградба на бул. „Босна и Херцеговина“ вреден 149 милиони денари

Никола Осило