еМагазин
Image default
Забава ТОП СТОРИИ

Во сабота во Струмица карневал, група со деца од Белград поради корона вирусот го откажа учеството

Засега откажа една мала група со деца од Белград, поради препорака во нивното училиште да не се патува на екскурзии, а други откажувања немаме, информираше вечерва претседателот на Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, Александар Цицимов пред почетокот на годинашните карневалски празнувања по појавата на коронавирусот во нашата држава.

Според него, Организациониот одбор ги почитува препораките на Владата, кои беа соопштени вчера дека сите манифестации и животот треба да продолжат.

– Следејќи ги препораките одлучивме да го тераме карневалот, бидејќи ние не сме во состојба да одлучиме самостојно и да шириме паника ако го откажаме. Бидејќи, на ниво на државата е решено манифестациите да продолжат ние тераме според утврдената програма, додаде Цицимов.

Инаку, на Интернационалната карневалска вечер, која ќе се одржи в сабота, треба да учествуваат 45 поединечни и групни карневалски маски од земјава, но и од Србија, Црна Гора, Бугарија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Грција, Италија и Германија со над 1.200 учесници.

МИА/Фото: Општина Струмица

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Колку сте повозрасен, толку повеќе корона вирусот е поопасен за Вас

„Ние од простоќа ќе фатиме коронавирус, од ништо друго“: Твитер реакции

Патниците кои се возеле со заболената од корона вирус се во Скопје и Струмица, ќе бидат во изолација и под полициски надзор

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Институт за македонска литература: Со ставот на Бугарската академија на науките се негира македонскиот идентитет

Редакција

„Гранит“ го доби тендерот на Град Скопје за реконструкција на улицата Индира Ганди вреден 225.000 евра

Редакција

„Ел Чека“ продолжува со „бомби“ на Фејсбук, а „Зоран Заев“ на You tube

Редакција