еМагазин
Image default
Свет

Во Шведска од денеска забрането пушење и на отворено

Во Шведска денеска стапува на сила забраната за пушење на отворено на некои јавни места, како што се игралишта и перони на железничките станици.

Со новите правила, исто така, се забранува пушење во отворените делови на рестораните, како и во сепарињата за пушачи.

Забраната вклучува и електронски цигари.

Официјалните податоци покажуваат дека во 2016 година, 11 отсто од 10 милиони жители на Шведска пушеле, додека 10 отсто пушеле повремено.

Шведска во 2005 година го забрани пушење во барови и ресторани.

Целта на новиот закон е до 2025 година пушењето целосно да биде забрането во таа скандинавска земја.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Израелскиот министер за правда со партнерот дојде на Парадата на гордоста во Тел Авив

Редакција

(Видео) Како се славеше Новата година во Њујорк, Дубаи, Пекинг…

Редакција

(Видео) Војна меѓу полицијата и „Жолтите елеци“ на улиците во Париз

Никола Осило