еМагазин
Image default
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Во Скопје повторно се протестираше за чист воздух

Протестен марш за чист воздух се одржа и попладнево во центарот на Скопје.

Иницијативата „Петоци за иднината“ бара да се исполнат сите нивни седум барања, зашто досега се реализирани само две – завршување на процесот Иловица-Штука и сторнирање на намалувањето на казните во областа на екологијата.

-Меѓутоа, има уште пет барања меѓу кои главните две се забрана за увоз на ѓубре што се користи како гориво и кривичната постапка за ОХИС. Досега немаме никаков одговор од Владата, иако добар дел од прашањата пред неколку дена беа презентирани на Советот на безбедност што се одржа на иницијатива на претседателот на државата, изјави Владимир Куновски.

Додаде дека и во 2020 година ќе продолжат со протестите за чист воздух во кои се обединети 40-ина здруженија. Очекува и возрасните граѓани да се придружат на иницијативата, по примерот на средношколците кои минатиот петок масовно излегоа на протест и ја бојкотираа наставата.

Маршот почна пред Министерството за животна средина и просторно планирање и заврши пред Владата.

МИА/Фото: Фејсбук/Скопје мора да дише

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Кој е Гркот Зорба, на чиј гроб во Скопје партнерката на Ципрас положи цвеќе

Редакција

Нема нови тестирани на корона вирусот, на Деве Баир доаѓаат туристи од Јапонија и Сингапур кои ќе бидат прегледани од епидемиолози

Редакција

„Бомби“ и на Youtube: Џафери и Ахмети главни актери?

Никола Осило