еМагазин
Image default
Балкан

Во Тирана затворена фабрика за месо, одземени 528 кг месни производи

Фабрика за месо е затворена во Тирана, при што се запленети 528 килограми месни производи произведени во нехигиенски услови. Во полициската акција насловена „Rotten meat“ уапсен е жител на Косово, јавија албански медиуми.

Уапсен е Арсим Чудрина (55) поради сомневање дека со своето возило тргувал со локални трговци и рестораните и во Шенгѓин, без фактури. Запленетото месо било опасно по здравјето на потрошувачите.

Месото било користено за производство на брза храна, продавана без фискални сметки, неприкажување профит и затајување данок, наведува албанската полиција.

Косовецот ќе одговара за „прикривање приходи“,„производство и продажба на храна и други производи опасни по здравјето“, „нелегални вработувања“ и „измама на пазарот“.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Посебна комисија во име на грчката влада го следи спроведувањето на Договорот од Преспа

Редакција

Франција ја откри стратегијата за Македонија и Западен Балкан

Никола Осило

„Драма“ во Грција: Можно ново гласање за недоверба на Владата на Ципрас и одлагање на гласањето за Договорот од Преспа

Редакција