еМагазин
Image default
Политика

(ВО ЖИВО) Финале на уставните измени: Македонија го менува името во Северна Македонија

Во Собранието почна процедурата за последната финална фаза за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, со кои меѓудругото Македонија ќе стане Северна Македонија.

Од Владата информираа дека е постигнато двотретинско мнозинство за бидат изгласани уставните измени.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не се присутни на седницата.

Преносот во живо од македонското Собрание, следете го ОВДЕ.

Фото: Владата/Видео пренос МРТВ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Беса на Касами: На албански јазик во сите документи ќе стои Македониш, во превод „на Македонија“

Влада и осумтемина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ: Заеднички постигнавме договор со кој се обезбедуваат најмалку 80 пратеници

Прифатен амандман на Беса на Касами за појаснување на државјанството на граѓаните Албанци

СДСМ и Беса на Касами постигнаа договор за уставните измени

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Срѓан Керим и Јана Станисављева на распит во СЈО

Редакција

Заев: Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа

Редакција

Талат Џафери го потпиша Законот за јазици: Северна Македонија ќе биде двојазична држава

Никола Осило