еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

Воздухот во Куманово синоќа екстремно загаден

Воздухот во Куманово синоќа беше екстремно загаден. Во неколку наврати загадувањето беше повисоко од дозволените гранични вредности. Кумановци се жалеа дека се шири непријатна миризба во повеќе делови од градот.

Загадувањето почна по 18 часот и на моменти беа измерени над 1.000 ПМ честички.

Граѓаните реагираа на социјалните мрежи, споделувајќи фотографии од апликацијата и бараа од властите засилени контроли и санкции против загадувачите.

Општината Куманово, лани донесе акциски план за намалување на аерозагадувањето кој вклучува краткорочни и долгорочни мерки.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Граѓаните се однесуваат како „стока“: Рајскиот парк во Аеродром претворен во пекол

Редакција

Денеска на врв на Водно ќе се упати порака против изградбата на гасоводот низ парк-шумата

Редакција

Советот на општина Кавадарци против истражувања за отварање рудник на Кожуф

Никола Осило