еМагазин
Image default
Свет

(Вознемирувачко видео) Терористот во Нов Зеланд објави видео во живо од нападот во џамиите

Еден од терористите кој го изврши нападот во џамии во новозеландскиот град Крастчрч објавил видео во живо на Фејсбук. Клипот е маркиран за време на нападот, објави „Вашингтон тајмс“.

Во 17-минутното видео се покажува напаѓачот Брентон Тарант, кој излегува од автомобилот, зема оружје од багажникот, го извршува нападот и се враќа во автомобилот.

Видеото е веќе избришано од Интернет. Сепак, инсерти од видеото се шират на социјални мрежи.

Најмалку 40 луѓе загинаа во нападот и повеќе од 20 се ранети и во тешка состојба.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Терористот во Нов Зеланд инспириран од српските напади врз босанските муслимани, бројот на загинати се искачи на 49

(ВИДЕО) Најмалку 40 загинати во напад во две џамии во Нов Зеланд

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Пекол на земјата: Вулканот Анак Кракатау повторно еруптира

Никола Осило

Неизвесна иднина за Меркел и владејачката коалиција во Германија

Редакција

(Видео) Вулканот Етна сее страв и трепет во центарот на Катанија

Никола Осило