еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

(Вознемирувачко видео): Што открија Асанж и Викиликс: Како американската војска уби новинари и цивили

По апсењето на Џулијан Асанж, еМагазин во серијал Ве потсетува на најголемите откритија на Викиликс.

„КОЛАТЕРАЛНИ УБИСТВА“ 

Во 2010 година Викиликс објави класифицирано видео кое покажува како хеликоптер на американската војска во Багдад, Ирак, пука и убива двајца новинари на Ројтерс и 16 ирачки цивили во 2007 година.

Американската војска по објавувањето на видеото тврдеше дека екипажот на хеликоптерот верувал дека целите биле вооружени бунтовници, а не цивили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По апсењето на Асанж: Што објави „Викиликс“ за Црвенковски, Груевски, Глигоров, Димитров…

„Го уапсија Асанж за да го одвлечат вниманието од изборите во Македонија„: Твитер реакции

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер „поцрвене“ за новите случаи: „Дали Антикорупциска е новото СЈО?“

Никола Осило

Маригона Марку назначена за вршител на должноста македонски амбасадор во Вашингтон

Редакција

(Фото) Едно поинакво место во скопската чаршија: Coffe Corner

Редакција