еМагазин
Image default
Македонија

Вработени во УБК сведочат во „Трезор“, јавноста исклучена по барање на СЈО

Судот ја исклучи јавноста од судењето за „Трезор“ односно набавката на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа при Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) поради сослушување на сведок, вработен во УБК и опасност од оддавање на службена тајна.

Судијката Џенета Бектовиќ рече дека Советот го прифаќа предлогот на СЈО и се исклучува јавноста од јавната расправа при испитување на сведокот, со оглед дека е вработена во УБК и постои опасност да дојде до издавање на државна тајна.

Случајот се наоѓа во доказна постапка и на денешното рочиште треба да се сослушаат двајца сведоци, вработени во УБК.

Пред почетокот на сослушувањето на првиот сведок, СЈО побара исклучување на јавноста.

– Со оглед на околноста во која институција работи, а со оглед и на прашањата кои ќе се однесуваат на работата, постои можност од оддавање на службена тајна. Бараме јавноста да биде исклучена од сослушување на сведокот, рече јавниот обвинител Артан Ајро, од СЈО.

Во „Трезор“ првообвинет е поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, како и поранешниот шеф на неговиот кабинет Тони Јакимовски, поранешниот помошник-министер во МВР Небојша Стајковиќ и поранешениот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски.

Тие се товарат за злоупотреба на службената положба и овластувања и предизвикување штета на Буџетот во висина од 862.045 евра за набавката на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа при УБК и обука за нејзино користење од фирма од Велика Британија.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Канческа Милевска и Мијалков на суд: Нови рочишта за „Тендери“ и „Трезор“ на СЈО

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Убава вест: Во Пијанечко-малешевскиот регион само еден активен случај на Ковид-19

Редакција

Прекршочна пријава за вработен во Агенција за обезбедување за инцидентот со новинарката за Водици

Никола Осило

Во Кичево регистрирано уште едно лице со корона вирусот

Редакција