еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Вработените во автомат-клубовите и казината со реакција: Игрите на среќа и да се забранат целосно, луѓето повторно ќе најдат начин да играат

Здружението на вработени во сектор игри на среќа „Сакам да работам“ реагира во врска со предизборната иницијатива на ДУИ за усвојување на измени во Законот за игри на среќа, кои се на дневен ред на Комисијата за финансирање и буџет во Собранието во понеделник на 10 февруари, со кои се наложува дислокација на објектите во кои се организираат игри на среќа на три километри од населените места.

„Длабоко жалиме што дејноста на игри на среќа стана дел и од оваа предизборна кампања. Се чини дека политичките партии во нивните калкулации за гласови, без основ, тргнувајќи во ваква авантура, свесно или несвесно, и дадоа поддршка на повеќе месечната оркестрирана хајка која создава искривена слика во јавноста дека игрите на среќа се најголема закана за младите и дека во објектите царува криминалот.

Никој не може со сила да биде принуден да влезе во обложувалница или автомат клуб! Погрешно се наметна верувањето дека овие објекти, заради излозите се наводно заразни и предизвикуваат зависност! Тогаш, ајде по истата логика зошто сите не се запрашаме дали на нашите малолетни деца не им се служи алкохол во кафулињата кои ги посетуваат, бидејќи јавна тајна не им се бара лична карта на секоја порачка? Зошто тогаш пратениците од ДУИ не предложат и кафулињата да бидат дислоцирани на 3 км од населените места?

Еве ги фактите! Парламентарците од сите партии треба да знаат дека со нивниот глас „ЗА“ или „ПРОТИВ“ одлучуваат за човечки судбини. Ако овој предлог биде усвоен, тоа по автоматизам ќе значи клуч на врата за оваа дејност. 7 700 вработени, кои ќе останат на улица, ќе мораат да си го бараат „чарето“ во западните земји членки на ЕУ каде повторно ќе работат во оваа дејност.

Врз основа на сите анализи кои се направени, не постои решение ем да се дислоцираат 3 километри од населените места, ем да продолжат објектите за игри на среќа да функционираат. Затоа, сите партии, без разлика дали се работи за позиција или опозиција треба да бидат свесни дека ќе преземат одговорност за тоа што нов бран на млади луѓе ќе бидат принудени да се иселат.

Ја разбираме загриженоста на јавноста и родителите во врска со игрите на среќа и потенцијалните ризици за нашите најмлади. Но сепак, треба да се земе предвид дека со оваа дејност не се занимаваат роботи или некои наводно бесчувствителни профитери, туку луѓе од крв и месо, кои се активни чинители во ова општество. И ние сме родители, најчесто на малолетни деца и никогаш не би се согласиле да бидеме дел од нешто што ги прави нив потенцијални жртви.

Во автомат клубовите и казината одамна се имплементираат сите највисоки стандарди на ЕУ, се е 100% законски! Во автомат клубовите влегуваат најмногу 3% од полнолетната популација, кои се традиционални играчи. Тие претходно веќе играле, најчесто во западните земји и си ја поробуваат среќата. Во автомат клубовите имаме дежурен психолог кој стои на располагање за секој играч кој евентуално ќе почувствува зависност од игрите на среќа. Тој веднаш може да го контактира за стручна помош. Во ниту еден објект, не смеат да влегуваат малолетници и секој наш апарат 365 дена во годината е поврзан со УЈП.

Игрите на среќа и да се забранат целосно, луѓето повторно ќе најдат начин да играат, бидејќи тоа е во човечката природа. Така било векови наназад, така е, така и ќе биде. Постојат поефикасни решенија од инсистирањето за дислоцирање на објектите со игри на среќа. На пример, напуштање на досегашната пракса за издавање на лиценца за трговското друштво и воведување на лиценца за секој објект во кој се организираат игри на среќа.

Сакаме да најавиме дека како Здружение на вработени во сектор на игри на среќа „Сакам да работам“ сме подготвени да излеземе на протест и да им покажеме на политичките партии дека и ние сме граѓани на оваа земја кои имаат одредени права и слободи и нашиот глас треба да се земе предвид. Оваа дејност го полни буџетот 1/4 милијарда евра на годишно ниво. Најмалку 24.000 граѓани преку нашите работни места обезбедуваат егзистенција, а истовремено оваа дејност индиректно подржува и помага речиси 54.000 работни места, што ни дава дополнителна одговорност да се бориме за вистината.

Бараме како Здружение на вработени во сектор на игри на среќа да бидеме дел, а не жртви од новото законско решение, кое треба да се донесе низ конструктивна дебата и изнаоѓање на соодветни механизми кои ќе ги заштитат сите,“ се вели во реакцијата на Здрижението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Асоцијација на спортски обложувалници предупредува дека 7.700 луѓе преку ноќ остануваат без работа со новиот Закон за игрите на среќа

КОМЕРЦИЈАЛНА ОБЈАВА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Министрите Ахмедовски и Ќахил сами барале да бидат разрешени

Редакција

Русија назначи нов Воен аташе во амбасадата во Македонија

Редакција

Грција стана трет најголем трговски партнер на Македонија

Редакција