еМагазин
Image default
Балкан

Вучиќ на пораката на Заев со извинување му возвратил со „Поздрав друже“

Српскиот претседател Александар Вучиќ, во интервју за „ТВ Пинк“, меѓу повеќето теми, се осврна и на последата комуникација меѓу него и македонскиот премеир Зоран Заев, околу случајот со руските пранкери.

Како што наведе Вучиќ, Заев му се извинил откако медиумите го пренеле разговорот во кој македонскиот премиер кажал дека тој е руски човек.

-Тој ми испрати извинување, ми испрати порака. Јас кажав поздрав друже, што друго да му кажам, дали сум руски човек или не? Горд сум што сум Србин и што се борам само за Србија и добро е познато дека јас не сум ниту американски ниту руски човек, и тоа е тежината на мојата позиција и затоа мал број луѓе ме сакаат на власт во Србија, бидејќи јас сум човек на Србија и на нашите граѓани и на нашиот народ“, рече Вучиќ.

Во врска со идејата за размена на територии на Косово, Вучиќ кажа дека „доколку некој му понудеше она за што Заев зборуваше, јас со двете раце тоа би го прифатил, но очигледно дека разговарал за тоа со некој кој малку знае за преговорите меѓу Белград и Приштина“.

Спскиот претседател денес во Белград го пречекува францускиот претседател Емануел Макрон, кој истот така, како и премиерот Зоран Заев, беше цел на руските пранкери.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Заев им се извинил на Вучиќ и Тачи за разговорот со лажниот Порошенко

Тачи: Заев ми се јави да ја разјасни изјавата што им ја дал на руските измамници

(АУДИО) Руски комичари три пати разговарале со Заев преставувајќи му се како Порошенко и Столтенберг

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ципрас се “спаси“, ќе “преживее“ ли и Договорот од Преспа?

Редакција

Дали е „ладнокрвно убиен“: Грчките медиуми се сомневаат во албанската верзија за убиството на Кацифас

Редакција

(Фото) Грчки полицаец ја „здрма“ Грција откако на својот Фејсбук профил објави фотографија како се бакнува со момче

Редакција