еМагазин
Image default
Македонија

За Јанева нема ПИ-мерка и таа не е следена од страна на Јавно обвинителство

Обвинителката Вилма Русковска во интервју за „Канал 77“ изјави дека од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција не е побарана посебна истражна мерка (ПИ) за Катица Јанева.

– Ние не ја следиме, а дали некој друг ја следи тоа не знам, рече Русковска, дополнувајќи дека не се виделе со Јанева, освен истражителите кога биле во нејзиниот дом со наредба за одземање мобилни телефони.

Вториот телефон не е најден се уште, а за одземениот има наредба за вештачење кое очекува да биде готово задутре.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русковска: Рекетираниот бизнисмен се ослободува од одговорност од поткуп, бидејќи го пријавил делото

КОД: Катица Јанева на спикерфон додека Боки 13 барал рекет

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Државниот јавен обвинител Јовески за МИА: Суштествено е да се одлучи кој ќе врши надзор над работата на СЈО

Редакција

Заев сведочеше за настаните од 27 април: Стравував дека ќе ми заврши животот

Редакција

Бизнисмените до новинарите: Направете го регистарот на професионални онлајн медиуми, ние ќе ве следиме

Редакција