еМагазин
Image default
Македонија

Заев: Договорот со Грција е праведен, верувам дека граѓаните ќе гласаат за европска Македонија

Сонуваме сите 27 години и денеска конечно сме исправени да го оствариме нашиот сон, да обезбедиме европска иднина за нашите деца и генерациите после нас. НАТО и ЕУ не поврзува сите, затоа оваа аспирација конечно имаме шанса да ја зграпчиме и бидеме горди оти сме успеале, порача премиерот Зоран Заев на граѓанскиот собир пред седиштето на Делегацијата на ЕУ, во организација на Коалицијата Заедно за европска Македонија.

Илјадниците граѓани, рече Заев, денеска излегле да испратат сериозна порака во вистинско време, порака дека сакаме иднина, дека сакаме европска Македонија!

„Ова е одговорност на нашата генерија. Од нас зависи иднината на нашата Македонија, на нашите деца, Никој друг за нас не може да ја донесе оваа одлука. Јас знам дека нашиот мултиетнички народ е исправен сериозно пред крупна одлука и ќе се носи со сериозноста на одлуката. Ќе обезбедиме иднина на нашите деца. Ќе обезбедиме иднина на Македонија“, порача Заев.

Патриотизам е да си ја зачуваме иднината на нашата татковина, НАТО и ЕУ се единствениот пат и нема алтернатива.

„Поучени од овие 27 години донесовме одлука храбро. Пред се и пред нашите политички партии ја ставивме Македонија. Склучивме договор и стекнавме пријател. Сите мора да знаеме дека договорот е фер и праведен. И двете страни подеднакво добиваат. Ве уверуваме дека со Договорот двете страни добија и овој договор обезбедува перспектива, пријатлество, развој и европска иднина“, порача Заев.

Не само што успеавме да го заштитиме нашиот идентитет и јазик, туку, нагласи Заев, успеваме и да го потврдиме и зајакнеме.

„Грција го призна и прифати нашиот македонски идентитет и јазик. Најдовме формула како да се признаеме на темелите на минатото да градиме иднина. Испишавме европска историја. Да бидете горди, оти имаме најдобар договор, што ги исполни вековните аспирации на нашите дедовци и прадедовци“, порача Заев.

Конечно, порача Заев, добивме држава признаена од сите и од целиот свет, каде живее доминантно македонски народ, признаен од целиот свет, што зборува македонски јазик, призанен од целиот свет.

„Да му покажеме на светот дека го почитуваме пријателството и подадената рака. Дојдоа пријатели од целиот свет и ни кажаа јасно, ве чека НАТО и ЕУ, Ви нудиме пријателство. Дојдоа да ни понудат иднина и перспективи. Ние сме тие што треба да им одговориме. Клучот од портите од ЕУ се во наши раце, ние сме архитекти на нашата иднина. Нашето место е внатре, интегрирани со европскиот свет. Сите ние ја носиме одлуката за интегрирање во НАТО и ЕУ“, порача Заев.

Ги повика сите неопределени и им порача дека не постои резервна варијанта и оти само преку референдум и одлука на граѓаните ќе имаме европска иднина.

„Дома не се седи, не се бараат изговори, затоа што се работи за иднината. Ова е обврска и право на секој граѓанин. Наша одговорност пред нашата татковина. Ова е наша и граѓанска и родителска одговорност за иднината на нашата европска Македонија“, истакна Заев.

Нагласи дека ова не е за Заев и за Мицковски и за ниту една политичка партија, и повика заедно сите да застенеме зад ова прашање за да обезбедиме иднина за Македонијаа.

Новинарот Томислав Кежаровски, кажа дека е време да се свртиме кон иднината, оти Македонија треба и мора да иде напред.

„На 30 септември јас ќе заокружам за, за промена кон подобро. Јас ќе заокружам за, за држава каква што заслужуваме, порача Кежаровски.

Во Скопје попладнево се одржа Марш за европска Македонија“, кој почна е од пред зградата на Црвениот крст во Скопје, а заврши пред зградата на Делегацијата на ЕУ.

МИА/Фото: Заев/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ел Чека до премиерот Заев: Кога ќе му се јавиш на Трамп осигурај се дека ќе биде тој!

Редакција

Зоран Ангеловски избран за директор на ОТА

Редакција

Просекот на заболени со коронавирусот во Македонија – 44,4 години

Редакција