еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев ќе се сретне со Меркел, информацијата дека била против доделување датум била стара

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска најави уште една средба со германската канцеларка Ангела Меркел, за што веќе има потврден термин. Не прецизираше кога и каде би се одржала средбата.

-Мене ми е драго што е испратена порака за точен термин за состанок со канцеларката Меркел. Овој успех е и на канцеларката Меркел и на земјите членки на ЕУ, која беше лично тука за референдумот да охрабри и да даде политичка поддршка, но и економска. Колку и да се регионални аспекти причини за калкулирање со одлуките, оти ние сигурно не сме, тоа е потврдено. Петнаесет години чекаме, треба да се случи, рече Заев по прес-конференција во Владата.

За информацијата дека Меркел не се согласува да и се даде датум за преговори на Северна Македонија, Заев рече дека за тие што се упатени, информацијата е стара и оти за ова прашање се уште се во тек разговори на највисоко ниво, но и со пратеници.

Посочи дека за нас се важни одлуките и информациите на Советот за општи прашања на ЕУ (ГАК) кој има состанок од 18 до 21 јуни, а потоа и на крајот на јули.

-Европскиот совет е тој што ја носи конечната одлука. Прво се наговестува преку ГАК. Да не ги пропуштиме овие термини, рече Заев.

Потсети дека министерот Никола Димитров и вицепремиерот Бујар Османи вчера биле во Франција, од каде одлуките се позитивни, а одлуки носат и во холандскиот парламент.

-Останатите земји се вклучени да помогнат. Најмногу Грција и Бугарија, но помагаат и сите други Хрватска, Словенија, Романија како претседавач, рече Заев.

МИА/Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Засега нема датум за преговори во јунските нацрт-заклучоци на ЕУ

Зиддојче цајтунг: Меркел рекла „не“ за брз датум за Северна Македонија

Албанија станува пречка за почеток на преговори меѓу Северна Македонија и ЕУ?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Каков имот пријавил Никола Јанкуловски, ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“

Редакција

Радев бара „црвени линии“: Македонската евроинтеграција не може да биде на сметка на Бугарија

Никола Осило

Обвинителството нареди истражна постапка против девет лица за криумчарење мигранти

Редакција