еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев ги знае сите детали за бегството на Груевски, но ќе ги соопшти на јавноста кога ќе дојде време

Ги знам сите детали, целосно сум информиран. Кога ќе дојде време јас и министерот Спасовски ќе ги кажеме сите детали од истрагата и за делот на внатрешната истрага на МВР и за делот на Јавното обвинителство. Законите во Македонија налагаат дека кога имате налог од Јавното обвинителство истрагата треба да заврши и потоа да бидат соопштени резултатите и ние тоа ќе го почитуваме, изјави премиерот Зоран Заев за текот на истрагата околу бегството на поранешниот премиер и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во Унгарија, откако требаше да се јави на издржување на двегодишната затворска казна.

Истрагата се однесува на прашањето кој и како му помогнал да ја напушти територијата на Република Македонија.

МИА/Фото: Фејсбук/Груевски

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европскиот парламент гласаше за екстрадиција на Груевски од Унгарија

Црногорскиот премиер Марковиќ: Македонија требаше да се грижи да не побегне Груевски

Селфи со плакатите на Никола Груевски во Унгарија нов хит меѓу Македонците

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Под хипотека ставени 2.631 недвижност во вкупна вредност од 315 милиони евра

Никола Осило

Уште еден загинат во престрелката на „Рузвелтова“ во Скопје, третиот се лекува на КАРИЛ

Редакција

(Фото-галерија): Јубилејни 70 години Национален парк Пелистер

Никола Осило