еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев: Нема докази дека Русија се меша во внатрешните работи на Македонија

Нема докази за диркетно мешање на Русија или на која било земја во внатрешните работи на Македонија. Ставовите на пријателска Русија, но и на другите пријателски земји се познати. Сите заедно се за ЕУ, но за НАТО Русија има поинаков став од ЕУ и САД.

Ова го истакна денеска премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата одговарајќи на новинарско прашање.

– Но за нас е важен ставот што го имаат мнозинството граѓани на земјава, кои не гледаат друга алтернатива освен полноправно членство во НАТО и ЕУ.

Нагласи дека бројките се над 80 отсто граѓани за НАТО, а само пет отсто против.

Премиерот истакна дека односите со Русија може да се унапредуваат во повеќе области – економијата, православното христијанство, културата, образованието и друго, но напомена дека алтернативна за НАТО и ЕУ нема.

МИА/Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе ги бојкотираат ли Албанците изборите за да Талат Џафери стане претседател на државата

Редакција

(Фото) Заев на прием кај Кралицата Елизабета, заедно со лидерите на земјите-членки на НАТО

Редакција

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на Општата болница Струмица за набавка на масло за греење вреден 196.000 евра

Редакција