еМагазин
Image default
Македонија

Заев во одбрана на Тамара: Ненамерна грешка и пропуст, химната се пее секој ден, насекаде

Ненамерна грешка и пропуст, вака премиерот Зоран Заев денеска го оцени интонирањето на македонската химна од страна на Тамара Тодевска на синоќешната прослава на Денот на незавинсоста во Американската амбасада во Скопје.

Како што изјави Заев, Тамара веќе се извинила на Фесјук, а тоа го направи и Амбасадата на САД како организатор на настанот.

– Се случуваат пропусти. Секако, нашата химна се пее секој ден, насекаде. Апсолутно, тоа само потврдува дека се работи за ненамарна грешка и пропуст за кој се извинија самите организатори, но и изведувачот, изјави Заев.

МИА/Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Казни до 5.000 евра: Кога и како се изведува македонската државна химна?

Радио Кавадарци нема да пушта песни од Тамара Тодевска

Гордана Силјановска Давкова за пропустот на Тамара: Време е да ставиме крај, пред законите нема извини!

Тамара: Од дното на моето срце Ви се извинувам поради пропустот што го направив при пеењето на химната

(Видео) На прием на амбасадата на САД Тамара ги „заборави“ Гоце Делчев, Даме Груев, Јане Сандански и Питу Гули кога ја пееше македонската химна

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Тврдокорните се враќаат со организирање на движење на граѓански отпор

Редакција

Кривична пријава против поранешниот беровски градоначалник за „злоупотреба на службената положба“

Редакција

Осомничениот за убиството на Пинета Секондо во бегство: Потресни детали од Обвинителството

Редакција