еМагазин
Image default
Македонија

Нема таен договор за бегството на Груевски, вели Заев

На новинарско прашање за бегството на Никола Груевски и за политичката одговорност, премиерот Зоран Заев денеска рече да се почека да заврши истрагата од Јавно обвинителство, за извршната власт да не се истрчува со детали, пред истата да заврши.

– Тогаш кога Јавно обвинителство ќе даде „пас“ со истрагата, тогаш како извршна власт ќе излеземе во јавноста и доколку се утврди одговорност, ќе ја понесеме јас, министерот или тој за кој ќе се утврди со истрагата. Уште еднаш повторувам дека таен договор за бегството немало – рече Заев и додаде дека политиката не влијае на процесите на СЈО и на Јавно обвинителство и дека мерките на Михајло Маневски од некое минато време биле проблематични и дека како политичари внимателно ги носеле одлуките.

Фото: Фејсбук/Груевски

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски избегал од Македонија преку див премин

еМагазин во Дебар: Дебарчани убедени дека Груевски избегал од овде

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Таткото на Боки 13 за напад на попот Стојчев доби затворска казна од шест месеци

Редакција

2 лица имале претходни заболувања, детали за новопочинатите од коронавирусот во Македонија

Редакција

Нови рочишта за „Тенк“ и „Титаник 3“

Редакција