еМагазин
Image default
Македонија

Заев: Задоволен сум од работата на Тевдовски, но јас сакам да спроведем храбри чекори

Премиерот Зоран Заев во интервју за Сител за промената на министерот за финансии Драган Тевдовски потенцира дека единствената причина е неговото влегување во ова Министерство, а не незадоволство од работењето на министерот.

„Се работи за министер и министерство кое ги направи најголемите реформи или е поврзано со реформите што се случаија во државата или дефинитивно претставува од тие што направија најмногу реформи.

Така што благодарение на тоа Министерство се зголемија минималната плата, се укина радиодифузната такса и се обезбедија финансиски средства, преку самото Министерство се димензионираа политики кои овозможија подигање на социјалната политика.

Влегувам во последната фаза јас лично како политичар кој добил мандат од граѓаните дефиниран преку парламентот да ја составам Владата во конечните реализации на програмските определби.

Како што се зголемија социјалните помошти, верувам дека следуваат доста храбри чекори, доста решителни кои чест и одговорност ми е да ги носам јас и во таквите храбри и решителни чекори да постигнеме сериозни ефекти во зголемувањето на просечната плата“, рече премиерот.

Тој додаде дека доколку бидат перформансите доволно добри ќе донесе и храбри одлуки и во делот на зголемување на пензиите со таргет од 1 јануари 2020 година, кое, како што потенцира, дефинитивно ќе значи чувствување на граѓаните на придобивки од севкупните економски политики.

МИА/Фото:Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеколи: Тевдовски навреме не разбра дека успешен министер кај нас мора да има свои гангстери, новинари, проститутки…

Бранимир Јовановиќ застана зад Тевдовски: Мислев дека „метлата“ требаше да ги фати оние кои местеа милионски тендери

Заев образложи зошто ќе биде и министер за финансии, Тевдовски веројатно останува советник

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Двајца лекари и две сестри од кумановската болница позитивни на коронавирусот

Редакција

Унгарски медиуми: По скратена постапка донесена одлука за барањето за азил на Груевски

Редакција

Американскиот сенатор Џонсон: Излезете и искористете го своето право да гласате на референдумот 

Редакција