еМагазин
Image default
Локално

Земјотрес почувствуван на југот на државата

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Македонија со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, регистрирала земјотрес,150 километри југоисточно од Скопјe, во соседна Грција.

„Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 3.0, а беше почувствуван од населението во јужните делови од републиката со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала“, се вели во соопштението.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов не може да се справи со обични комарци, не пак да изгради некој проект

Редакција

Штипјанец го искинал гласачкото ливче на сопругата

Никола Осило

Обид за убиство: Зет го застрелал таткото на невестата

Никола Осило