еМагазин
Image default
Бизнис

За 15% зголемен бројот на туристи

За 15 отсто е зголемен бројот на туристи во периодот јануари – август 2018 во однос на истиот период лани, соопшти Државниот завод за статистика. Зголемен е и  бројот на ноќевањата, за 16,1 процент.

Бројот на домашните туристи е зголемување за 14,5, а кај странските за 15,3 отсто, додека бројот на ноќевањата кај домашните туристи пораснал за 14,8, а кај странските за 18 проценти.

Бројот на туристите во август 2018 година бил 211.746, а на ноќевањата 881.806 што е повеќе од август лани за 12,2, односно за 15 проценти.

Бројот на домашните туристи во август 2018 година во однос на август 2017 година е зголемен за 18,1 отсто, а на странските за 5,8 проценти, додека бројот на ноќевањата на домашните туристи е зголемен за 17,9, а на странските туристи за 7,6 проценти.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Најниската цена главен критериум на тендерот за набавка на вакцини вреден 10,7 милиони евра

Никола Осило

За половина година 101 компанија од Македонската берза со вкупна добивка од 141 милиони евра

Никола Осило

„Визер“ го реaлизира првиот лет од новата редовна линија Охрид – Виена

Никола Осило