еМагазин
Image default
Бизнис

Зголемените царини од Косово предизвикаа штета од околу 180.000 евра

На околу 180.000 евра или 2.000 тони нереализиран извоз, се проценува штетата од косовската одлука со која царините за овошјето и зеленчукот беа зголемени за 30 отсто, рече денеска шефот на кабинетот во Министерството за земјоделство Трајан Димковски.

Одговарајќи на новинарски прашања, Димковски нагласи дека штетите се пресметани врз основа на извозот реализиран лани од 18 до 31 јули, период во кој годинава важеше одлуката на Владата на Косово.

– Косово ја воведе одлуката со која ги зголеми царините на 18 јули годинава, по што донесе делумно укинување, а потоа одлуката беше и целосно повлечена. Лани во овој период, од 18 до 31 јули Македонија на Косово извезла околу 2.000 тони земјоделски производи во вредност од 180.000 евра, истакна Димковски.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Убава вест за акционерите: Комерцијална банка ќе дели дивиденда од 420 денари за акција

Никола Осило

Во блок-трансакција продадени акции од „Оилко“ за 157.000 евра

Никола Осило

„Лукоил“ го доби тендерот на Народната банка за набавка на горива вреден 40.000 евра

Никола Осило