еМагазин
Image default
Македонија

ЗНМ: Остра осуда за заканите кон новинарката на ТВ21

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро ги осудува заканите упатени кон новинарката на ТВ21, Алмедина Исмајли од страна на Нешат Адеми кој е доскорашен член на Алијансатa за Албанците, реагираат од ЗНМ.

„Пред два дена новинарката Исмајли подготвувала прилог во кој бил споменат Адеми откако на својот Фејсбук профил објавил информација дека ја напушта АА. По емитувањето на прилогот новинарката Исмајли добила телефонски повик во кој Адеми упатил сериозни закани кон неа.

Случајот вчера беше пријавен во полиција, а заканувачот веќе денеска бил повикан на информативен разговор. За жал, според нашите сознанија, институциите на прогонот процениле дека немало елементи за поднесување на кривична пријава против Адеми и добил само усна опомена.

Потсетуваме дека, единствено преку строга санкција на нападите и заканите од страна на институциите во иднина ќе може да се спречат идни напади и закани кон новинарите. Државата има обврска да обезбеди ефикасен систем на превенција и казнување на насилството врз новинарите.

Тоа е основен предуслов за подобрување на состојбата со слободата на говорот.

Загрижува фактот што во период од само еден месец се регистрирани четири напади и сериозни закани кон новинарите што е бројка еднаква на сите регистрирани напади во текот на 2019 година.

Уште повеќе загрижува трендот на зголемени закани кон жените новинарки во државата. Апелираме до сите домашни и меѓународни институции да ги осудат заканите кон новинарите и да упатат пораки на смиреност во периодот кој следува“, велат од ЗНМ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Пожарникарите повторно херои на денот: „Гори Скопска Црна Гора, но ќе ја победиме огнената стихија“

Никола Осило

Лекарската комора за инцидентот со лекарот: Насилството е почеста појава од што се зборува

Редакција

Ако ги имав „бомбите“ за Милошоски ќе ги објавев како доказ за влијание врз судството, вели Заев

Редакција